Получаването на ипотечен кредит изисква внимателно планиране и детайлен анализ. Те са важни елементи от процеса, защото обвързването с избраната финансова институция е дългосрочно. Може да се окаже, че плащате повече за по-неизгодни условия, ако изберете неподходяща оферта или кредитор.
Най- често срещаните грешки са:
1. Недостатъчно предварително проучване
Много кредитополучатели не проучват и не сравняват оферти от различни кредитори. Възможно е вашата обслужваща банка да ви предлага добри условия, въпреки това е препоръчително да проучите и други предложения. Вземайте предвид не само лихвения процент, но и допълнителните такси и застрахователни условия. Важно е да вземете информирано решение, едновременно изгодно и надеждно, отчитайки всички фактори.
Ако не разполагате с достатъчно време за проучване, Sanuk е на ваше разположение – ще ви запознаем с най-добрите банкови предложения според вашия индивидуален профил и ще разясним всички параметри по офертите.
2. Надценяване на собствените възможностите
Често допускана грешка е теглене на кредит, изплащането на който, надвишава способностите ви за погасяване. Банките оценяват вашите доходи и предишни задължения, когато анализират кредитоспособността ви, без да вземат предвид всичките ви текущи разходи. Ако те са големи, комбинирането им с висока месечна вноска ще доведе до финансови затруднения. В този случай е добре да оптимизирате бюджета си, ако баланса между приходи и разходи е незадоволителен. Изчислете месечните си разходи, като прибавите и вноските по съществуващи вече кредити, добавете към тях и тази, предложена от бъдещия кредитор. В случай, че общата сума се доближава до нетния ви доход, е препоръчително да се спрете на по-евтин имот. Желателно е тежестта на всички вноски по кредити да не надвишава 40% от месечния ви доход.
3. Неподходящ избор на условия
През последните години банките предлагат все по-разнообразни кредитни продукти. Един от тях е кредит с фиксиран лихвен процент в началото на периода и променлив лихвен процент за останалия срок. При него лихвата през първите 1 – 3 години е с фиксирана ниска стойност, например 3-4%, а след това тя се променя, в зависимост референтния лихвен процент на банката. Кредитополучателите, избрали подобна оферта, трябва предварително да са наясно дали ще имат възможност за погасяване на вноските, щом подобна промяна влезе в сила, тъй като разликата в размера на вноската може да е съществена. Липсата на разбиране води до невъзможност за редовно изплащане на кредита, което понякога е причина кредитополучатели да губят правата си над закупения имот. Винаги, преди да подпишете договор за ипотечен кредит, бъдете сигурни, че сте разбрали всички условия в него.
4. Бегъл прочит на договора
Много е важно да прочетете внимателно всички условия и текстове в договора, включително и дребния шрифт. Почти 80% от кредитополучателите си спестяват четенето на изредените в документа клаузи. Това може да доведе до сериозни последици, особено ако, съществено условие е пропуснато при предварителните разговори с консултанти на банката. Споразуменията за ипотечни кредити са обемни и времеемки. Въпреки това, меродавни са само подписаните на хартия договорености, затова си отделете време за прочитане и обмисляне на всички условия в документа. Никога не подписвайте, дори и при най-малкото неизяснено съмнение.
5. Липса на застраховка „ Живот“ по кредит
Много кредитополучатели не се възползват от този вид услуга, защото допълнително оскъпява кредита. Тя защитава семейството ви, в случай на неблагоприятни събития и е препоръчителна при тегленето на дългосрочен, ипотечен кредит.